22 416 17 96

Strefa wiedzy

30 Lip 2017

Wypalenie zawodowe – syndrom naszych czasów

/
Posted By

Ciągłe uczucie zmęczenia, wyczerpania, problemy ze snem, dzień za dniem spędzony w napięciu i stresie…to jedne z typowych objawów wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać pierwsze objawy i poradzić sobie z tym schorzeniem?

W dzisiejszych czasach, kiedy dużo i intensywnie pracujemy, coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z wypaleniem zawodowym. Według E. Aronsona „wypalenie jest stanem fizycznym, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, powodowanego przez długotrwałe zaangażowanie w sytuacje, które są obciążające pod względem emocjonalnym”.  Jeszcze do niedawna uważano, że największą grupę ryzyka stanowią osoby, które wykonują zawody związane z bezpośrednim kontaktem z innymi ludźmi np. handlowcy, nauczyciele czy lekarze. Jak się okazuje już tak nie jest – obecnie wypaleniu zawodowemu ulegają ludzie w różnym wieku, sprawujący różne funkcje i zawodowy. Szczególnie narażone są osoby nadwrażliwe, neurotyczne, zależne od innych, które czują się niekomfortowo w nowych sytuacjach i zadaniach.

Objawy wypalenia zawodowego 

Wypalenie zawodowe może pojawić się w konsekwencji zaistnienia różnych czynników, z których część leży po stronie osobistej, a część po stronie zawodowej. Warto zwrócić szczególną uwagę na objawy i przyczyny tego syndromu. Cherniss, (za: Fengler, 2000) wyodrębnił następującą grupę objawów charakteryzujących wypalenie zawodowe:

  • uczucie zawodu wobec samego siebie;
  • złość i niechęć;
  • poczucie winy;
  • brak odwagi i obojętność;
  • negatywizm, izolacja i wycofanie się;
  • codzienne uczucie zmęczenia i wycz...

    Aby przeczytać cały artykuł zaloguj się do Ostendi Management System. W tej sprawie napisz do nas: kontakt@ostendi.pl